Hayvan, Ağaç ve Egemen: Lacan ve Derrida’da Öteki

February 28, 2015

Zeynep Direk'in Hayvan, Ağaç ve Egemen: Lacan ve Derrida'da Öteki başlıklı yazısı Cogito Dergisi'nin 2015 senesi mart ayında yayınladığı Felsefede Hayvan Sorusu sayısında yer almaktadır. 

 

 

Yazar bu metninde Derrida'nın Hayvan ve Egemen eserinden ve Lacan'ın özellikle ayna evresi metninden yola çıkarak yapıtlarındaki Öteki kavramını ve insan/hayvanı ayıran/birleştireni ele almaktadır. 

Aşağıda metnin sorunsalı ortaya koyan kısa bir alıntı yer almaktadır. 

 

''Lacan insan ile hayvan arasındaki farkı dile getirirken güdüler ve itkiler, haz ve keyif, ihtiyaç ve arzu, yoksunluk ve eksiklik gibi bir dizi ayrıma başvurur. İnsana özgü olan arzu, itkilerin yanı sıra, yasaya girmeyi, iğdiş edilme korkusunu, sembolik düzeni ve dolayısıyla da gösterenle özgül bir ilişkiyi gerektirir. Buna karşın, hayvanların güdüleri vardır; sembolik düzende değillerdir ve gösterene erişimleri sınırlıdır. İnsanın gösterenle ilişkisi beraberinde öznelliği, bilinçdışını, itkileri, arzuyu, Öteki’ni, yasayı, süperegoyu ve keyfi getirir. Burada, Lacan’ın bu farkı etik ve politik terimlerle ifade edişini Derrida’nın nasıl eleştirel bir biçimde değerlendirdiğine odaklanacağım.''

 

Metnin devamı yazarın internet sitesindedir ve buraya tıklanılarak ulaşılabilir. 

Bu yazı Cogito Dergisinin mart 2015 sayısında yer almaktadır. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

İçerikler
Recent Posts

August 21, 2020

July 27, 2020

May 1, 2020

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Please reload

© LACANCI PSİKANALİZ ÇALIŞMALARI

Tel: +902129995623