top of page

Psikanalizde Kadınsı

Eğitim Tanıtım Yazısı

Kadınlar bu güne kadar daima beden imgeleri üzerinden anlaşılmaya çalışılmış ve temsiller aracılığıyla ifade edilmiştir. Sanatta, sosyal medyada ve kadınlığı sorgulayan tüm alanlarda kadın bedeniyle ilgili imgeler bulunur. Fakat kadınlar hakkında her zaman söylenmeyen, söylem dışı kalan ve merak uyandıran kısmi bir boşluk vardır. Psikanalizin doğuşunu da kadınlarla ilgili bilinmezliğin uyandırdığı merağa bağlayabiliriz. Hiç cevap bulamayan, bulunan her cevabın eksik kaldığı bir alandır kadınsılık.

Freud da bu cevapsızlığı yapıtında deneyimler. Psikanaliz Freud'un bir histeri vakası ile karşılaşmasıyla hayat bulur ve hareketini de örtük olanı anlamlandırma üzerine kurar. Freud bu vakalarla olan çalışmalarının başından itibaren bilinçdışı üzerine yoğunlaşmıştır ama, bu karşılaşmasından doğan sorusu hiç değişmemiştir ; “Che vuoi?” – Kadınlar ne ister?. Kadınlar onun için yıllar sonra dahil “karanlık kıta” olarak kalmış ve çalışmalarına yön vermiştir. Başka bir deyişle, Freud’un yola çıkma sebebi olan kadınlarla ilgili ruhsal sorunsal örtük ve cevapsız kalmıştır.

Kurumsal atölyemiz boyunca, önce Freud’un keşfini, ardından Lacan’ın öğretisinde bu okumanın doğurduğu bilgileri düşünüyor ve ele alıyor olacağız. Niye kadın değil kadınlar diyoruz? Kadınlık ve Kadınsı arasındaki fark nedir? Bu ve bunun gibi bir çok soruyu irdelemek üzere temel metinleri inceliyor olacağız.

Bu çalışma 2019 senesi bahar dönemi boyunca Mira Psikoloji ve Psikoterapi Merkezinde gerçekleşecektir. Detaylı bilgi için atölye yürütücülerine ulaşılabilir.

İçerikler
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page